İSKUR PROJELERİ

'Ülkeme Katkı için Engelli Değilim'

'Ülkeme Katkı için Engelli Değilim'


Proje Türü:
Devam Eden Proje
Başlangıç Tarihi:
12.05.2019
Bitiş Tarihi:
13.04.2021

Özürlüler için danışma merkezi kurulacak İŞKUR İl Müdürü , "Kuracağımız danışma merkezi, özürlüler için yeni istihdam alanları oluşmasına ciddi katkı yapacak" dedi. İŞKUR İl Müdürlüğü ve Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanlığı tarafından ortak hazırlanan "Ülkeme Katkı İçin Engelli Değilim" projesinin protokolü imzalandı. İŞKUR İl Müdürü Eviz, imza töreninde, özürlü ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden ceza olarak kesilen paraları kullanmaya yetkili olan komisyona sunulan projelerinin kabul gördüğünü söyledi.

Proje kapsamında, 16-40 yaş arası bin 152 engellinin kayıt altına alınarak iş bulmaları için bilgi, beceri, verimlilik ve iş potansiyellerinin belirleneceğini belirten Eviz, "Bu amaçla derneğin Gaziantep şube başkanlığında kurulacak bir merkezde, özürlülerin rehberlik ve meslek danışmanlığı alması sağlanacaktır. Proje kapsamında, engellilerin çalışma ve iş kurma potansiyellerinin belirlemesi için bir sosyal uzman ve bir psikolog da görev yapacak" diye konuştu. Projenin toplam uygulama süresinin bir yıl olduğunu belirten Eviz, bu süre içerisinde projeyi tanıtıcı konferans düzenleneceğini ve projenin ülke gündemine taşınmasının sağlanacağını kaydetti.

Proje kapasında kayıt altına alınan engellilerden en az yüzde 20'sinin istihdam edileceğini, bunun için alınacak bir minibüsün, engellileri iş görüşmesi yapmak üzere evlerinden alıp, merkeze getireceğini anlatan Eviz, "Engellilerimiz merkezde gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra tekrar evlerine bırakılacaklar" dedi. Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender de projeyle görme, işitme ve fiziksel olmak üzere tüm engellilerin bu projeden yararlanacağını belirtti.

Kalender, engellilerin ülkenin birinci sınıf vatandaşı olduklarını sözde değil, özde göstermek adına hazırladıkları çeşitli sosyal ve istihdam amaçlı projeleri bir bir hayata geçirmeye devam ettiklerini kaydetti. Konuşmaların ardından İŞKUR İl Müdürü Eviz ve Kalender protokolü imzaladı.

Bu kategorideki diğer projeler