Proje Hakkında

Bu Projenin amacı , Engelli vatandaşlarımızın   kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri ,üretken, bağımsız, özgüvenleri tam, aile ve  ülke ekonomisine katkı sağlayan bireyler haline getirilmesidir.

16-40 yaşındaki Bedensel, Görme, İşitme Engellilerin ve Engelliliği tescil edilmemiş olanların belirlenerek, iş potansiyellerinin ortaya çıkarılmasını sağlamak, ayrımcılığa uğramış kesimlerin verimli ve doğru istihdam edilmesi yolunda eşit iş koşulları yaratılması için girişimlerde bulunmak,

Engellilere destek olarak iş yaşamına kazandırılmalarını sağlamak,
  
Engellilerin iş ortamlarında istikrarlı ve başarılı olabilmelerini sağlamak, 

Engelli bireylerin sınava veya mülakata gidiş ve gelişlerindeki sıkıntıları giderici önlem almak, sosyal ve psikolojik sorunları nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları gidermek, başarısızlığı önlemek; 

50 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran işyerleri için 4857 sayılı iş kanunun 30’ uncu maddesi uyarınca getirilen %3 engelli istihdam zorunluluğu kapsamında; İŞKUR’a iş başvurusunda bulunmuş Engelli adayların uygun iş ortamlarında çalışmalarını sağlamak.

İşyerleriyle iş görüşmeleri yaparak engellilerin sıkça karşılaştığı ulaşım, muhatap bulamama, geri çevrilme gibi sorunları ortadan kaldırmak

Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğü’ ne kayıtlı olan engellileri firmalarla buluşturarak istihdam edilebilirliklerini sağlamaktır.

Sosyal-ekonomik kazanımlar ve engellilere destek olma açısından işverenler, Kamu Kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları (STK) arasında bir sinerji oluşturarak ortak çalışmalarına başarılı bir örnek sunmaktır.

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi olarak bu proje kapsamında 1 Proje Uygulama Uzmanı, 1 İnsan Kaynakları Uzmanı, 1 Psikolog ve 1 Şoför çalışmaktadır.

Projenin işyerlerine yönelik avantajları :

1. Proje kapsamında çalışan uzmanlar, başvuran engelli adayların hepsi ile profesyonel olarak
iş görüşmesi ve psikolojik görüşmeler yapmaktadır.
2. Adayların kişilik yapıları, vasıf ve becerileri, güvenilir oluşları, işten beklentileri ve uyum gibi birçok kriterde analizleri yapılmaktadır. Bu sayede kalıcı iş aramayan, engel durumlarını iş aksatma yönünde kullananlar önceden tespit edilmektedir.
3. Vasıf ve becerisi, eğitim durumu, engelli durumu iş için uygun olan adaylar firma yetkilileri ile görüştürülerek; firmaların zaman kaybetmeleri önlenmiş olmaktadır.
4. Psikolojik görüşmeler doğrultusunda, engellilerin agresif, uyumsuz vb. yönleri olanlar işyerlerine yönlendirilmemektedir. Onlar için terapi ve çeşitli eğitimler ile bu yönlerini sıfırlamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
En önemlisi de bu proje doğrultusunda yapılan tüm bu çalışmalar karşılığında işveren ve engelli adaylardan hiçbir mali talepte bulunulmamaktadır.

Video

Güncel Duyurular
DUYURUDUR!! TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBESİ OLARAK; YILLARDIR BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLEN ''ÜLKEME KATKI İÇİN ENGELLİ DEĞİLİM İSTİHDAM PROJESİ'' 01.10.2020 TARİHİ İTİBARİYLE YENİDEN FAALİYETE BAŞLAYACAKTIR.
2020-2021 SEZONU 1.LİG FİKSTÜRÜ ÇEKİLDİ. YAKINDA ANTRENMANALARA BAŞLAYACAK OLAN ENGELSİZ GAZİANTEP SPOR KULÜBÜ TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMI OYUNCULARI; YENİ SEZONA ÇOK İYİ HAZIRLANACAKLARINI VE ÇOK HEYECANLI OLDUKLARINI SÖYLEDİLER.
ENGELSİZ ATÖLYELER ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ OLARAK SPARIŞLERINIZ ÜZERINE ENGELLI BIREYLERIMIZIN HAZIRLADIĞI ÜRÜNLER ILE 01/09/2020 İTİBARİYLE ÜRETIME DEVAM ETMEKTEYIZ . SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.
TÜRKIYE SAKATLAR DERNEĞI GAZIANTEP ŞUBESI OLARAK 01/09/2020 TARIHI ITIBARIYLE ENGELLI BIREYLERIMIZE YÖNELIK GERÇEKLEŞTIRILECEK OLAN PROJEMIZ KAPSAMINDA GEREKLI ÇALIŞMALARA BAŞLANMIŞTIR. SAĞLIKLI GÜNLER DILERIZ
Engelsiz Gaziantepspor'un Tuzla Maçındaki Başarısı
Başkanımız Hulusi Kalender'in Onur gecesi
EKPSS VE KURA TARİHLERİ BELLİ OLDU
ENGELSİZ GAZİANTEPSPOR Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız , Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığının 2019/2020 yılı faaliyet programında bulunan ?Bedensel Engelliler Şehit İlyas Kaya Tekerlekli Sandalye Basketbol Sezonu 1.ligin
Engelsiz Gaziantepspor 27 Ekim 2019 Pazar günü saat 16.00 da Batman Belediyespor Tekerlekli sandalye Basketbol takımı ile Kamil ocak kapalı spor salonunda karşılaşacaktır. Tüm spor severleri bu heyecanlı maça bekliyoruz.
Diger Duyurular  Anket
Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi çalışmalarından memnun musunuz?
 

Faydali Linkler
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Ticaret Odası
Gaziantep Sanayi Odası
Şehitkamil Belediyesi
 
Anasayfa  |  Hakkımızda  |  Projeler  |  Haberler  |  Foto Galeri  |  İletişim

© 2009 Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi

VEMEDYA


Bugüne Kadarki Toplam Ziyaretçi Sayısı: 820824