Hakkımızda

Türkiye Sakatlar Derneği, ülkemizin en eski ve köklü engelli örgütlerinden birisidir.

1958 yılında İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde başlayan ilk hazırlıkların ardından 1960 yılında Derneğin kuruluşu tamamlanmıştır.

Türkiye Sakatlar Derneği, 1963 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kamuya yararlı dernek statüsü kazanmıştır. Uzun yıllar elindeki kıt olanaklara rağmen tüm engellilere hizmet sunmaya, tüm engellilerin sorunları için çaba göstermeye çalışmış ve yıllar içerisinde çeşitli il ve ilçelerde açtığı şubelerle çalışma alanını genişletmiştir.

Daha sonradan yapılan düzenlemeler ile engelliler 4 ana gruba (ortopedik, görme, işitme-konuşma ve zihinsel) ayrılınca, Türkiye Sakatlar Derneği, ortopedik engellilerin en büyük ve en yaygın kitle örgütü olarak alanını belirlemiştir.

Türkiye Sakatlar Derneği’nin bugün ülkenin hemen her köşesine yayılmış 68 şubesi bulunmaktadır. Dernek Türkiye Ortopedik Özürlüler Federasyonu’na da üyedir.

Derneğin ana amacı; hareket organlarından kol, bacak, omurgalarından sakat olan kişilerin toplum yaşamına özgür, üretken bireyler olarak katılıp katkıda bulunmalarını sağlamaktır.

DERNEĞİN AMACI:

Başta ortopedik sakatlar olmak üzere tüm engellilerin;
Ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki vb. hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesini;
Her alandaki ayrımcı uygulama ve düzenlemelerin giderilmesini;
Toplumun diğer kesimleriyle eşit hak ve olanaklara sahip, özel gereksinimleri sürekli dikkate alınan, özgür, üretken bireyler olarak toplum yaşamına etkin katılımlarını sağlanmaktır.

DERNEĞİN ÇALIŞMALARI:

 1. Sosyal devletin tüm kurumlarıyla işlerlik kazanması için çalışmalar yürütmek, engellilerin tüm sağlık, eğitim ve diğer hizmetlerden ücretsiz yararlanması, insanca yaşama koşullarının yaratılması doğrultusunda mücadele vermek.
 2. Engelliliği yaratan koşulların önlenmesi, tedavi edilmesi ve tedavinin geliştirilmesi doğrultusunda çalışmalar yapmak, kamuoyuna bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, ilgili kurum, kuruluş ve kişilerle işbirliği yapmak, ortak çalışmalar düzenlemek, düzenlenmiş çalışma ve etkinliklere katılmak, ulusal ve uluslararası katılımlı toplantılar, etkinlikler, sergiler düzenlemek.
 3. Derneğin amaç ve çalışmalarını kamuoyuna duyurmak, dijital ortamda web sayfası, yayın hazırlamak ve kamuoyuna ulaştırmak veya Dernek amaçlarına uygun yayınları çıkaran kuruluşlarla işbirliği yapmak.
 4. Toplum yaşamına katılımı sınırlayan, kısıtlayan ve önleyen fiziki çevre koşullarının, mimari düzenlemelerin, toplu ulaşım sistemlerinin herkes için ulaşılabilir hale getirilmesi için çalışmak, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına katılmak, yürürlükteki mevzuatın uygulanması için çaba göstermek, merkezi hükümet ve yerel yönetimlerle bu alanda işbirliği yapmak.
 5. Ulusal ve uluslararası mevzuatın sağladığı tüm olanaklardan yararlanmak, ortopedik sakatların ve tüm engellilerin ilgili tüm kurul, kurum ve kuruluşlarda temsilini sağlamak.
 6. Ortopedik sakatların hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi amacıyla ulusal ve/veya uluslararası ilişkiler kurmak, ortopedik sakatların ulusal ve/veya uluslararası üst örgütlerine üye olmak, kuruluşuna katılmak, ortak çalışmalar yürütmek, yardım kuruluşlarıyla ortak kampanyalar, çalışmalar yapmak.
 7. Dernek amaçlarına uygun olarak kendi alanında ve diğer alanlarda oluşturulmuş platformlara üye olmak, platform kurmak veya platformların kuruluşuna katılmak.
 8. Maddi olanakları yetersiz olan başta ortopedik sakatlar olmak üzere engellilere parasız ilaç, araç ve gereç sağlayabilmek için girişimlerde bulunmak,
 9. Engellilerin istihdamı konusunda var olan yasal düzenlemelerin uygulanması, engellilerin çalışma hayatına daha fazla katılımı, çalışma koşullarının ve diğer sosyal haklarının geliştirilmesi için çalışmalar yapmak.
 10. Temel eğitimden başlayarak, mesleki ve kişisel gelişim alanlarında engellileri desteklemek, eğitim vermek, eğitim almalarına yardımcı olmak, eğitimlerini sürdürmeleri için burs vermek, verilmesine yardım etmek.
 11. Engellilerin spor, kültür ve sanat yönünden gelişimini desteklemek, bu hedefe dönük girişimlere katılmak, ortak olmak; eğitim almalarına yardımcı olmak, kurslar, atölyeler açmak; becerilerini sergilemeleri için kulüp vb. oluşumlar kurmalarına yardımcı olmak, kurulmuşları desteklemek, turneler, turnuvalar, yarışmalar düzenlemek, düzenlenenlere katılmak, katılımı sağlamak için çalışmak.
 12. Engellilere yönelik her türlü bilimsel çalışmaya katılmak, bilimsel kuruluşlarla, üniversitelerle, araştırma merkezleriyle işbirliği yapmak, ortak çalışmalara katılmak, ulusal ve/veya uluslararası kurum ve kuruluşların sağladığı olanaklarla projeler hazırlamak ve bunları ilgili mevzuat çerçevesinde uygulamak.
 13. Başkalarının yanında çalışma olanağı bulamayan engelliler için korumalı dâhil işyerleri açmak, kooperatifler kurmak, kurulmuş kooperatiflere katılmak,
 14. Yoksul üyelere, engelli vatandaşlarımıza sağlanan olanaklar çerçevesinde ve gıda bankacılığı kapsamında gıda, giyim, konut, ev eşyası vb ayni veya nakdi nitelikte yardımlar yapmak, yapılmasına aracılık etmek.
 15. Amaca uygun çalışmalar yürütmek için taşınır ve taşınmaz mallar edinmek.
 16. Derneğin amaçları doğrultusunda ülke genelinde örgütlenmesi, diğer engelli örgütleriyle iş ve güç birliğinin geliştirilmesi doğrultusunda çalışmalar yürütmek.

Video

Güncel Duyurular
DUYURUDUR!! TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBESİ OLARAK; YILLARDIR BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLEN ''ÜLKEME KATKI İÇİN ENGELLİ DEĞİLİM İSTİHDAM PROJESİ'' 01.10.2020 TARİHİ İTİBARİYLE YENİDEN FAALİYETE BAŞLAYACAKTIR.
2020-2021 SEZONU 1.LİG FİKSTÜRÜ ÇEKİLDİ. YAKINDA ANTRENMANALARA BAŞLAYACAK OLAN ENGELSİZ GAZİANTEP SPOR KULÜBÜ TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMI OYUNCULARI; YENİ SEZONA ÇOK İYİ HAZIRLANACAKLARINI VE ÇOK HEYECANLI OLDUKLARINI SÖYLEDİLER.
ENGELSİZ ATÖLYELER ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ OLARAK SPARIŞLERINIZ ÜZERINE ENGELLI BIREYLERIMIZIN HAZIRLADIĞI ÜRÜNLER ILE 01/09/2020 İTİBARİYLE ÜRETIME DEVAM ETMEKTEYIZ . SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.
TÜRKIYE SAKATLAR DERNEĞI GAZIANTEP ŞUBESI OLARAK 01/09/2020 TARIHI ITIBARIYLE ENGELLI BIREYLERIMIZE YÖNELIK GERÇEKLEŞTIRILECEK OLAN PROJEMIZ KAPSAMINDA GEREKLI ÇALIŞMALARA BAŞLANMIŞTIR. SAĞLIKLI GÜNLER DILERIZ
Engelsiz Gaziantepspor'un Tuzla Maçındaki Başarısı
Başkanımız Hulusi Kalender'in Onur gecesi
EKPSS VE KURA TARİHLERİ BELLİ OLDU
ENGELSİZ GAZİANTEPSPOR Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız , Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığının 2019/2020 yılı faaliyet programında bulunan ?Bedensel Engelliler Şehit İlyas Kaya Tekerlekli Sandalye Basketbol Sezonu 1.ligin
Engelsiz Gaziantepspor 27 Ekim 2019 Pazar günü saat 16.00 da Batman Belediyespor Tekerlekli sandalye Basketbol takımı ile Kamil ocak kapalı spor salonunda karşılaşacaktır. Tüm spor severleri bu heyecanlı maça bekliyoruz.
Diger Duyurular  Anket
Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi çalışmalarından memnun musunuz?
 

Faydali Linkler
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Ticaret Odası
Gaziantep Sanayi Odası
Şehitkamil Belediyesi
 
Anasayfa  |  Hakkımızda  |  Projeler  |  Haberler  |  Foto Galeri  |  İletişim

© 2009 Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi

VEMEDYA


Bugüne Kadarki Toplam Ziyaretçi Sayısı: 865538