Haberler
“TOPLUM ENGELLILERI TANIMIYOR!”
03 Aralýk 2018

Her yıl 3 Aralık tarihinde kutlanan Dünya Engelliler Günü’nde engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıların halen aşılamadığı görülüyor. Kentte yaşayan engelliler, ulaşımdan, istihdam gibi konuların yanı sıra toplumsal hayatta da sorunlarla karşılaşıyor. Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Hulusi Kalender, toplumsal bilincin tek bir günde oluşturulamayacağını söyledi. Kalender, “Toplum bilinci, 365 gün ve 24 saat içerisinde geçerlidir. Toplum içerisinde doğan her canlı dezavantajlı da olsa, sosyal yaşamında hiçbir engelle karşılaşmaması gerekiyor. Ne yazık ki engelliler yıllardır engellilerimiz eşit vatandaşlık haklarından mahrum bırakılıyorlar” diye konuştu.

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Hulusi Kalender, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli bireylerin yaşadığı sorunları gazetemizde anlattı. Kalender, “Dünya Engelliler Günü’nün 3 Aralık tarihinde kutlanıyor olmasını çoğu zaman düşünürüm. Dünya genelinde 10 yıllık bir çalışmanın ardından engelli sayısı belirlenmiş, 3 Aralık tarihide bu süreçte Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiş. Çoğu zaman Dünya Engelliler Günü kutlamalarımızda kar ve yağmur oluyordu. Dünya Engelliler Günü’nde topluma sesimizi duyurmak maksadı ile toplantılar, gösteriler gibi etkinlikler düzenliyorduk. Bir gün içerisinde insanlarda toplum bilinci oluşmaz. Toplum bilinci, 365 gün ve 24 saat içerisinde geçerlidir. Toplum içerisinde doğan her canlı dezavantajlı da olsa, sosyal yaşamında hiçbir engelle karşılaşmaması gerekiyor. Ne yazık ki engelliler yıllardır engellilerimiz eşit vatandaşlık haklarından mahrum bırakılıyorlar. Engelli bireyler, çalışıyor, vergi veriyor, bizi yönetmesi için insanlara oy veriyoruz. Ancak seçtiğimiz insanların işin sonunda bizlere çözüm sunmadıklarını görüyoruz.

“ENGELLİ DERNEKLERİ NEDEN ZİYARET EDİLMİYOR?”

Engellilerin sorunlarına değinen Kalender, “Engellilerin sorunlarının hemen hepsi bilinen sorunlar. Sakatlık, insanın sağlık yönünden taşıdığı bir sorunudur. Ancak  sağlık sorunları bir kenara, insanların teme sorunlarının karşılanması gerekirken; ‘sen sakatsın, görme engellisin, dışarı çıkmasan da olur’ toplumda halen bu anlayış var. Yıllardan beri bu anlayış hüküm sürüyor. Gelinen noktada artık kaldırımlar, yollar, erişilebilirlik, ulaşılabilirlik değil, toplum engelli maalesef engellisini tanımıyor. ‘Engelli bireylerin en gibi ihtiyaçları var, psikolojik soruları mı var,temel ihtiyaçları neler?’ gibi konularda fikir sahibi değil. Son dönemlerde bir düzelme var, bunu da göz ardı edemeyiz. Bunu yapan kurumların, belediyelerin, öncülük yapacağı konular olmalı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli derneklerinin mülki amirleri ziyaret etmesine anlam veremiyorum. Kurumların, belediyelerin Öğretmenler Günü, Gaziler Günü gibi özel günlerde bu toplumsal kuruluşları hissiyatlı bir şekilde ziyaret edebiliyorlarsa, bana göre engelli derneklerine de gidilmesi gerekiyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli bireylerin Vali, kaymakam ya da belediye başkanının makamına sürünerek dahi olsa giderek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü anlatmaya çalışan bireyler gördük. Öncelikle toplumun ve yöneticilerin engellisini tanıması gerekiyor.”

“ULAŞILABİLİR OLUNMALI”

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak adımlar atılması gerektiğini belirten Kalender, “Türkiye Sakatlar Derneği olarak, öncelikle engelli bireylerin istihdam edilmesi için mücadele ediyoruz. Türkiye’de bu noktada parmakla gösterilen yerler arasındayız. Türkiye genelinde şu ana kadar 6 bin engelliyi yaptığımız projelerle işlere yerleştirdik. Atölyeler açtık, spor kulüpleri kurduk. Bunların ulusal bazda Gaziantep’i temsil edecek, yetenekleri ile tanınır hale getirmeye çalıştık. Ne yazık ki temel sorunlar bitmiyor. Temel sorunlar tüm insanlığın sorunları, kolaylaştırıcı olmak gerek ama iş başına gelen özellikle teknokratlar, mühendisler sistemi yaparken en azından engelli bir vatandaşın hayatı kolaylaştırıcı şekilde yapmaları gerekiyor. Yalnızca yollar ya da kaldırımlar değil, sağlık kurumları, hastaneler gibi yapılarında engelli bireylerin kolayca ulaşabileceği şekilde tasarlanmalı. Bu noktada herkesin ulaşabileceği bir kent, ülke olunması gerek. Yurt dışındaki tüm ülkeler bunu başarmış.”

“İSTİHDAM MERKEZİ GİBİ ÇALIŞIYORUZ”

Engelli bireylerin istihdamı konusunda çalışmaları değerlendiren Kalender, “Türkiye Sakatlar Derneği olarak engelli bireylerin istihdamı konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda İstihdam Danışma Merkezi gibi olduk. Arkadaşlarımız her gün telefonlar alıyor, iş yerlerine yönlendiriyoruz. Yardımcı malzemeler sağlıyoruz, bu noktada da duyarlı vatandaşlardan gelen yardımları engelli vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz” diye konuştu.Diğer Haberler
ENGELSİZ GAZİANTEP SPOR KULÜBÜ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
DERNEĞİMİZE ANLAMLI ZİYARET
HÜLYA AKKAYA'YA TEŞEKKÜRLER
PROJELERİMİZ KAPSAMINDA ÇALIŞMALARA BAŞLADIK !!!
2020-2021 SEZONU 1.LİG FİKSTÜRÜ ÇEKİLDİ !!
ENGELSİZ ATÖLYELERDE FAALİYETLERİMİZ BAŞLADI!!!
Engelsiz Gaziantepspor -Tuzla Maçı
Gaziantep Zeugma Rotary Kulübü'nden Meslek Hizmet ödülü
Engelsiz Gaziantepspor Görev Dağılımı
Engelsiz Gaziantepspor -Konya Maçında Süpriz Misafirler
Video

Güncel Duyurular
DUYURUDUR!! TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBESİ OLARAK; YILLARDIR BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLEN ''ÜLKEME KATKI İÇİN ENGELLİ DEĞİLİM İSTİHDAM PROJESİ'' 01.10.2020 TARİHİ İTİBARİYLE YENİDEN FAALİYETE BAŞLAYACAKTIR.
2020-2021 SEZONU 1.LİG FİKSTÜRÜ ÇEKİLDİ. YAKINDA ANTRENMANALARA BAŞLAYACAK OLAN ENGELSİZ GAZİANTEP SPOR KULÜBÜ TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMI OYUNCULARI; YENİ SEZONA ÇOK İYİ HAZIRLANACAKLARINI VE ÇOK HEYECANLI OLDUKLARINI SÖYLEDİLER.
ENGELSİZ ATÖLYELER ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ OLARAK SPARIŞLERINIZ ÜZERINE ENGELLI BIREYLERIMIZIN HAZIRLADIĞI ÜRÜNLER ILE 01/09/2020 İTİBARİYLE ÜRETIME DEVAM ETMEKTEYIZ . SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.
TÜRKIYE SAKATLAR DERNEĞI GAZIANTEP ŞUBESI OLARAK 01/09/2020 TARIHI ITIBARIYLE ENGELLI BIREYLERIMIZE YÖNELIK GERÇEKLEŞTIRILECEK OLAN PROJEMIZ KAPSAMINDA GEREKLI ÇALIŞMALARA BAŞLANMIŞTIR. SAĞLIKLI GÜNLER DILERIZ
Engelsiz Gaziantepspor'un Tuzla Maçındaki Başarısı
Başkanımız Hulusi Kalender'in Onur gecesi
EKPSS VE KURA TARİHLERİ BELLİ OLDU
ENGELSİZ GAZİANTEPSPOR Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız , Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığının 2019/2020 yılı faaliyet programında bulunan ?Bedensel Engelliler Şehit İlyas Kaya Tekerlekli Sandalye Basketbol Sezonu 1.ligin
Engelsiz Gaziantepspor 27 Ekim 2019 Pazar günü saat 16.00 da Batman Belediyespor Tekerlekli sandalye Basketbol takımı ile Kamil ocak kapalı spor salonunda karşılaşacaktır. Tüm spor severleri bu heyecanlı maça bekliyoruz.
Diger Duyurular  Anket
Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi çalışmalarından memnun musunuz?
 

Faydali Linkler
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Ticaret Odası
Gaziantep Sanayi Odası
Şehitkamil Belediyesi
 
Anasayfa  |  Hakkımızda  |  Projeler  |  Haberler  |  Foto Galeri  |  İletişim

© 2009 Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi

VEMEDYA


Bugüne Kadarki Toplam Ziyaretçi Sayısı: 761501