Haberler
Engellilerde asıl sıkıntı bu
03 Kasým 2018

Engellilerde asıl sıkıntı bu

Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, Vali Yardımcısı Halil Uyumaz’ın özel sektörde çalışacak engelli bulmakta zorluk çekildiği yönündeki sözlerine katıldığını söyledi.

 

Kalender,  “Engelli işçi bulunamıyor sözü doğru. Biz engelsiz atölyeler kurduk. Ama maalesef çalışacak engelli bulamıyoruz. Çalıştıracak engelli işçi bulunamamasının bir çok nedeni var. En büyük sorunlardan bir tanesi engellilerin engellerine uygun iş bulamaması. Eğitim ve mesleki yetersizlik sorunu var. Yaptığımız araştırmada, engellilerde ilkokul dahil okur yazar oranı yüzde 45. Mesleki yetersizlik ise yüzde 78’di. Asıl sıkıntı burada” dedi.

VALİ YARDIMCISI HAKLI

Kalender, Vali Yardımcısı Uyumaz’ın, “2018 Eylül sonu itibariyle kamuda 15 kurumda 143 kişi, özelde 234 işyerinde 586 kişi, toplamda 729 kişilik engelli kontenjan açığı bulunuyor. Özel sektörde çalışması gereken engelli sayısı 3 bin 694 iken, çalışan engelli sayısı ise 3 bin 372. Özel sektörde çalışacak engelli bulmakta zorluk çekiliyor” sözlerinin haklı ve yerinde olduğunu belirtti. Sakatlar Derneği’nin ‘Ülkeme Katkı İçin Engelli Değilim’ Projesi kapsamında bazı tesbitlerinin olduğunu belirten Kalender, “En büyük olay eğitim ve mesleki yetersizlik. İnsanlar eğitim almadığı bir konuda işe konulmak isteniyor. Mesleki eğitim almadığı için meslek yetersizliği var. Yaptığımız araştırmada, engellilerde ilkokul dahil okur yazar oranı yüzde 45. Mesleki yetersizlik ise yüzde 78’di. Asıl sıkıntı burada” diye konuştu.

KEYFİ DAVRANMADA VAR

‘İstihdamda sorunlardan bir tanesi de engelli bireylerin iş konusunda seçici olması’ diyen Kalender, ”Sürekli iş değişimi yapmaları işverenlerin de engelli bireylere engel durumuna göre uygun iş vermemesi bir etken. Bu doğrultudada engelli bireylere vardiyalı sistem uygulaması da engellilerin işe yerleşmede en büyük sıkıntılarından bir tanesi. Aslında son zamanlarda en çok mental rahatsızlığı olan bireylerin algılamada sorun yaşamaları. Çalışma ortamından sıkılmalarıda var.  İş değişimi yapma istekleri var. Ortapedik engelli bireyler arasında sağlama yakın kişiler verilen işleri ağır buluyorlar. Verilen işten ayrılmaları da önemli. Keyfi davranmada var. İşyerini oyalıyorlar. Gidiyor bunu beğenmedim diyor ertesi gün çıkıyorlar” dedi.

BİZDE ÇALIŞACAK ENGELLİ BULAMIYORUZ

Epilepsi hastalarının nöbet geçirmelerinden dolayı işveren tarafından çok tercih edilmediğini söyleyen Kalender, “İş sağlığı ve iş güvenliği açısından da işyeri ve işverene zor durumda bırakır diye bunları da almıyorlar. Uygun iş verilmemesi, işe alınmamaları konusu var. Yani herkes sağlama yakın insanlardan verim istermiş gibi istiyorlar bunları. Şimdi emekli olan engelliler var. 15-17 yılda emekliler var. Ondan sonra çalışmak istiyor. Bunları çalıştırmıyorlar. Bunlarda meydanda. Ondan sonra okur yazar olmayanlar özellikle eğitim konusunda çok ağırlıkta. Bundan dolayı iş sözleşmesi imzalama gereği ve iş sağlığı güvenliği açısından da yönlendirme çabalarını okuyamıyorlar bu da önemli bir sıkıntı. İşe alımları konusunda derneklerinde bu işte rol oynuyor. Genelde dernekler istihdam değilde engellilerin kendi bünyelerinde kalması daha çok sosyal faaliyetlere yönlendiriyorlar ya da daha çok bununla ilgili biz engelsiz atölyeler kurduk. Biz bile bulamıyoruz. Bizimde böyle bir sıkıntımız var” şeklinde konuştu.

ENGELLİ MAAŞININ DA ETKİSİ VAR

‘Engelli maaşı ve evde bakım ücretlerinin olması da ayrı bir sıkıntı’ diyen Kalender, “Engelli aldığı maaşla geçinmeye çalışıyor. Engelliler 3 ayda 1300 lira alıyorlar. Ağır engelliler 3 ayda 1950 lira alıyor. Amacımız engellilerin en az asgari ücretle kendilerine ayrılan kontenjanlarda çalışmaları. Engelli çalışsın, daha iyi şartlarda maaşını alsın, emeklilik hakkı kazansın, ayrıca devlete olan sigorta, vergi ödemelerini de sağlam birey gibi yapsın istiyoruz. İşyerlerinin engellilere uygun olmaması da çok önemli. Engellilerin işe alımlarında engeline göre davranılması lazım. Bunların  hepsini üst üste koyduğunuzda engelli işçi bulunamıyor sözü doğru. İşveren yüzde 3 engelli, yüzde 1 eski hükümlü çalıştırmak zorunda. Yoksa asgari ücretin iki 3 katı ceza yiyor.  3 kişiden fazla çalıştırırsan devlet işveren primini kendi ödüyor” dedi. 

ENGELLİ ÇALIŞMAK İSTİYOR AMA UYGUN İŞ OLURSA

Gaziantep ve Türkiye’de örnek bir çalışma yaptıklarını anlatan Kalender, “Yaklaşık 6 bine yakın engelliyi işyerlerine taşıdık. Bu yılki çalışmamızda 507 engelliyi taşımışız, 475’i erkek, 32’si bayan. Bunları 284 firmaya götürmüşüz. İşe yerleştirdiğimiz kişi sayısı 357 olmuş. İşe gitmek isteyen 507 kişiden işi beğenmeyen 30 kişi. Ondan sonra 23 kişide 1 haftada çıkmış. Özellikle kamuda engelli açığını sınavlarla kapattıktan sonra oda etkili oldu. Engelliler sınavları bekliyor sınavlara hazırlanıyor. Engelli seçme sınavına giriyor. Engelli çalışmak istemiyor diye birşey yok, engelli işverirsen çalışıyor ama yeteneğine göre uygunluğuna göre” dedi.

Engellilerde asıl sıkıntı bu Diğer Haberler
ENGELSİZ GAZİANTEP SPOR KULÜBÜ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
DERNEĞİMİZE ANLAMLI ZİYARET
HÜLYA AKKAYA'YA TEŞEKKÜRLER
PROJELERİMİZ KAPSAMINDA ÇALIŞMALARA BAŞLADIK !!!
2020-2021 SEZONU 1.LİG FİKSTÜRÜ ÇEKİLDİ !!
ENGELSİZ ATÖLYELERDE FAALİYETLERİMİZ BAŞLADI!!!
Engelsiz Gaziantepspor -Tuzla Maçı
Gaziantep Zeugma Rotary Kulübü'nden Meslek Hizmet ödülü
Engelsiz Gaziantepspor Görev Dağılımı
Engelsiz Gaziantepspor -Konya Maçında Süpriz Misafirler
Video

Güncel Duyurular
DUYURUDUR!! TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBESİ OLARAK; YILLARDIR BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLEN ''ÜLKEME KATKI İÇİN ENGELLİ DEĞİLİM İSTİHDAM PROJESİ'' 01.10.2020 TARİHİ İTİBARİYLE YENİDEN FAALİYETE BAŞLAYACAKTIR.
2020-2021 SEZONU 1.LİG FİKSTÜRÜ ÇEKİLDİ. YAKINDA ANTRENMANALARA BAŞLAYACAK OLAN ENGELSİZ GAZİANTEP SPOR KULÜBÜ TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMI OYUNCULARI; YENİ SEZONA ÇOK İYİ HAZIRLANACAKLARINI VE ÇOK HEYECANLI OLDUKLARINI SÖYLEDİLER.
ENGELSİZ ATÖLYELER ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFİ OLARAK SPARIŞLERINIZ ÜZERINE ENGELLI BIREYLERIMIZIN HAZIRLADIĞI ÜRÜNLER ILE 01/09/2020 İTİBARİYLE ÜRETIME DEVAM ETMEKTEYIZ . SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.
TÜRKIYE SAKATLAR DERNEĞI GAZIANTEP ŞUBESI OLARAK 01/09/2020 TARIHI ITIBARIYLE ENGELLI BIREYLERIMIZE YÖNELIK GERÇEKLEŞTIRILECEK OLAN PROJEMIZ KAPSAMINDA GEREKLI ÇALIŞMALARA BAŞLANMIŞTIR. SAĞLIKLI GÜNLER DILERIZ
Engelsiz Gaziantepspor'un Tuzla Maçındaki Başarısı
Başkanımız Hulusi Kalender'in Onur gecesi
EKPSS VE KURA TARİHLERİ BELLİ OLDU
ENGELSİZ GAZİANTEPSPOR Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız , Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığının 2019/2020 yılı faaliyet programında bulunan ?Bedensel Engelliler Şehit İlyas Kaya Tekerlekli Sandalye Basketbol Sezonu 1.ligin
Engelsiz Gaziantepspor 27 Ekim 2019 Pazar günü saat 16.00 da Batman Belediyespor Tekerlekli sandalye Basketbol takımı ile Kamil ocak kapalı spor salonunda karşılaşacaktır. Tüm spor severleri bu heyecanlı maça bekliyoruz.
Diger Duyurular  Anket
Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi çalışmalarından memnun musunuz?
 

Faydali Linkler
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Valiliği
Gaziantep Ticaret Odası
Gaziantep Sanayi Odası
Şehitkamil Belediyesi
 
Anasayfa  |  Hakkımızda  |  Projeler  |  Haberler  |  Foto Galeri  |  İletişim

© 2009 Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi

VEMEDYA


Bugüne Kadarki Toplam Ziyaretçi Sayısı: 761483